Прес-центр5 червня 2019, 16:06

Обережно! Кліщі!

У весняно-літній період в паркових зонах, скверах, лісах спостерігається активність кліщів, укуси яких можуть спричинити серйозні захворювання. Кліщі є переносниками збудників вірусних, бактеріальних захворювань людей та тварин. 
Налічується приблизно 40 тисяч різновидів цих комах. Основна маса їх харчується рослинними залишками, грибами або дрібними комахами. Але кілька видів кліщів є паразитами, їжею яких служить кров теплокровних істот - тварин і людей. Найбільш відомими з них є іксодові кліщі, саме їх найчастіше виявляють на тілі у людини. Ці комахи небезпечні тим, що вони через укуси можуть переносити небезпечні захворювання, такі якбарреліоз (хвороба Лайма), кліщовий енцефаліт, кліщовий параліч.
Як самостійно видалити кліща?
Існує кілька методів, як витягнути кліща самостійно. Необхідно пам'ятати, що при його видаленні слід дотримуватися обережності і акуратність, так як легко можна відірвати хоботок або голову кліща, які залишаться в шкірі і викличуть запальні процеси. Щоб уникнути негативних наслідків, необхідно знати, як видалити паразита.
Простіше і зручніше видаляти кліща зігнутим пінцетом. Для цього його треба захопити якомога ближче до шкіри людини, після чого легенько потягувати вгору і одночасно обертаючи як би викручувати кліща в будь-яку сторону. Після 1-3 оборотів комаха витягується з ранки разом з хоботком. Якщо спробувати просто висмикнути паразита зі шкіри, то, швидше за все, він розірветься.
В даний час продаються спеціальні інструменти для видалення кліщів. Зазвичай це гачок, схожий на двозубу вигнуту вилку. Для того, щоб видалити комаха, його зачіпають цим гачком так, щоб він опинився між зубами, і акуратно «викручують» зі шкіри.
Як видалити кліща у людини в польових умовах, якщо немає ніяких інструментів і пристосувань? Правильно видалити паразита можна за допомогою звичайної грубої нитки або тонкого шнурка. Для цього на комаха накидають петельку і захоплюють його якомога ближче до хоботка, після чого, акуратно похитуючи з боку в бік, повільно витягують кліща.
Видаляти кліща пальцями слід тільки в крайньому випадку, так як в цьому випадку велика ймовірність роздавлювання або розриву паразита.
Після видалення комахи, ранку слід обробити антисептиком (йодом, зеленкою, спиртом і т.д.), ретельно вимити руки і інструменти.
При видаленні кліща ні в якому разі не можна:
- заливати кліща олією. Це, незважаючи на поширену думку, не змусить кліща витягнути з ранки хоботок. Масло не тільки закупорить дихальні отвори і вб'є комаха, але і змусить його відригнути частину висотаних крові в ранку, що значно збільшує ризик зараження інфекцією;
- припікати паразита запаленою сигаретою або за допомогою їдких рідин (бензину, нашатирного спирту, оцту)
- намагатися ривком висмикнути кліща - він, швидше за все, розірветься;
- тиснути паразита пальцями;
- намагатися виковирнути комаха або обірваний хоботок брудної голкою або іншим нестерильним гострим предметом.
Профілактичні заходи проти укусів кліщів:
- вирушаючи відпочивати в місця, де можуть бути кліщі, одягайте головний убір та світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла; 
- - під час прогулянки по можливості кожні 2 години оглядайте себе, аби виявити кліщів, особливо ділянки тіла покриті волоссям;
- - місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок;
- - повернувшись додому, переодягніться та ретельно огляньте одяг;
- відпочиваючи на природі, слід використовувати різні репеленти, що відлякують кліщів;
- ефективним заходом для запобігання укусів кліщів є періодичний огляд одягу та тіла на виявлення зачепилися комах.
Однією з ефективних профілактичних заходів проти зараження кліщовим енцефалітом є своєчасно зроблене щеплення.
Дотримуючись цих простих правил можна значно зменшити ймовірність нападу кліщів, а при укусі - безпечно видалити комаха з ранки.